ZPM ul. Annopol 4,
03-236 Warszawa,
tel. (48) 601 592 462,

e-mail: biuro@zpm.org.pl

 menu:

Komisja Europejska poinformowała w środę, że dokładnie zbada ulgi podatkowe i dotacje, jakich Rząd Polski chce udzielić na rzecz inwestycji Fiata na Śląsku.

Chodzi o produkcję silników benzynowych nowej generacji. KE ma wątpliwości, czy pomoc nie wzmocni zanadto Fiata. Unijny komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia oświadczył, iż „Komisja popiera pomoc udzielaną jako zachętę do realizacji projektów inwestycyjnych w regionach mniej rozwiniętych oraz w regionach, w których stopa bezrobocia jest wysoka. Musimy być jednak bardzo ostrożni i zadbać o to, aby występujące w związku z tym zakłócenia konkurencji nie przewyższyły korzyści wynikających z pomocy, szczególnie w sektorach, w których pojawiają się nadwyżki zdolności produkcyjnych lub inne problemy"

W połowie stycznia br. DONGWON ZS Polska Sp. z o.o. w likwidacji zmieniła adres przenosząc się na teren spółki Zaset.  

DONGWON ZS Poland jest spółką córką Fabryki Samochodów Osobowych (FSO), która produkuje układy wydechowe oraz elementy tłoczone. 15 grudnia 2010 r. Zgromadzenie Wspólników  podjęło uchwałę o rozwiązaniu spółki i otwarciu jej likwidacji z dniem 1 stycznia 2011 r.

Jak podaje Samar w styczniu w Polsce zarejestrowano 19 966 samochodów osobowych oraz osobowych z homologacją ciężarową.

Wynik ten oznacza spadek na przestrzeni roku o 8,77% (-1 919 sztuk), a w porównaniu do grudnia ubiegłego roku - o 51,92% -21 560 sztuk). 

Komisja Europejska  poinformowała, iż od 7 lutego br. światła dzienne są obowiązkowe w UE we wszystkich nowych samochodach i małych furgonetkach dostawczych.

Dedykowane światła dzienne (DRL) to lampy pojazdu włączające się automatycznie po uruchomieniu silnika. Poprawiają one  widoczność samochodów.

Czechy przekroczyły psychologiczny próg produkcji 1 mln aut w ciągu roku.

Z fabryk wyjechało ponad 1 mln 72 tys. nowych samochodów osobowych, niemal o jedną dziesiątą więcej niż w 2009 r. Dzięki temu motoryzacja stała się podstawowym filarem czeskiej gospodarki

4 lutego br. z linii produkcyjnej zakładu Fiat Powertrain w Bielsku-Białej zjechał 4-milionowy egzemplarz silnika 1.3 l 16v Multijet.

Produkowany od 2003 roku silnik stanowi pierwsze powszechne zastosowanie technologii rozwojowej systemu Common Rail opracowanego przez firmę Fiat w 1997 roku.

Produkcja samochodów w gliwickiej fabryce Motors Manufacturing Poland (GMMP) w styczniu br. wzrosła o 14,7 proc.

W pierwszym miesiącu 2011 r. w linii montażowych fabryki zjechało niemal 11 tys. pojazdów. Model Astra IV stanowił blisko 89,3 proc. styczniowej produkcji GMMP.